Kurzy

Akreditovaný kurz o citacích pro učitele

Lektoři: Martin Krčál, Zuzana Teplíková
Anotace: Ve spolupráci s Masarykovou univerzitou jsme připravili akreditovaný kurz pro učitele, který jim pomůže získat kompetence v oblasti citování a práce s literaturou. Naučí se také rychle identifikovat různé druhy plagiátů a poznají citační software usnadňující tvorbu citací.
Délka kurzu: 12 hodin (6 hodin frontální výuky + 6 hodin e-learing)
Cílová skupina: učitelé středních a základních škol
Hlavní témata kurzu: základní terminologie, práce s literaturou při psaní odborných textů, problematika plagiátorství, citační styly, pravida citování, citace dle ČSN ISO 690, nástroje pro citování a citační software, výuka citací na středních školách.

 


Jak se nestat plagiátorem a správně citovat

Lektoři: Martin Krčál
Anotace: Budete psát první práci a nevíte, jak pracovat s literaturou a citovat. Pak je pro Vás určený tento kurz. Pochopíte, co je plagiátorství a jak se ho vyvarovat, naučíte si citovat základní druhy dokumentů a poznáte nástroje, které za Vás citace jednoduše vytvoří na jedno kliknutí.
Délka kurzu: 2 x 45 minut
Cílová skupina: žáci středních škol (14-18 let)
Hlavní témata kurzu: základní terminologie, role knihovny, druhy plagiátorství, citační styly, pravida citování, příklady citování knihy, článku a webových zdrojů dle ČSN ISO 690, nástroje pro citování, praktické procvičování

 


Citační manažery a nástroje

Lektoři: Zuzana Teplíková
Anotace: Jste na vysoké škole, napsali jste již několik odborných prací, ale citování Vám trvá dlouho? Naučte se používat citační software a různé pomocné nástroje. Kurz bude praktický a vyzkoušíte si práci se systémem Citace PRO a jeho doplňky.
Délka kurzu: 60 minut
Cílová skupina: studenti vysokých škol, výzkumní pracovníci, knihovníci, učitelé
Hlavní témata kurzu: druhy citačního softwaru, ukázky práce v systému Citace PRO, doplňky a rozšíření

 


Možnosti výuky citací – workshop

Lektoři: Zuzana Teplíková
Anotace: Workshop je určen učitelům, kteří se chtějí dozvědět o možnostech výuky citací na středních školách. Účastníci si vyzkouší některé aktivity, jež ve své diplomové práci popsala Zuzana Teplíková.
Délka kurzu: 60 – 90 minut
Cílová skupina: učitelé středních škol
Hlavní témata kurzu: citační problematika jako předmět výuky, didaktika ve výuce citací a využití didaktických principů, vzdělávací aktivity s citační problematikou